Borneo 2016

Hlavní stránka

Borneo 2016

VideoIndonesie GPSFotogalerie
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
Borneo
Film
k
Film
p
Film
j
Film
hol
Film


21.10.2016 – 14.11.2016

Účastnící výletu. Neznáme se z jiných akci, těšíme se na nové lidičky, Hanka průvodkyně, Marek + Andrea, Lucka + Honza a my, Ivanka a Já. V půlce se připojí Jitka + Honza2 + Láďa

Plán cesty. Tentokrát neřešíme, jedeme s cestovkou, Livingstone.

Choroby na cestě : Docela v pohodě, jen první noc si myslím, že jsem na špatném místě ve špatný čas. Chci domů. Nedoléčená antibiotika, klima v letadla a průvany na letištích, 1.den toho mám docela dost .... zvažuji vynechání programu na pár dní. Ale ... jdeme na to

Focení. Tak zase nějak nejsem spokojený s výsledkem. Na treky nebereme velký foťák, takže fotky z mobilu. No tady klasické fotoalbum, Nová prezentace s vyšší kvalitou, a panorama.
 Panorama

Videa. Zase se nedaří, GoPro, nevím, chybí všechna videa z šnorchlování, záhada. Komplet tady So right

Počasí. 
Tak to bylo zajímavé. Jsme tady v období dešťů, průměrná teplota 28, srážky 271 mm. Má to své výhody, na ostrovech a v džungli jsme úplně sami, ale bohužel nám to neumožní výstup na špičku
Mount Kinabalu

GPS záznam cesty. Tak tady je to největší zklamání z techniky. Když konečně o něco šlo, výškové převýšení, místo na mapě, .. nemáme nic (ale na Pinnacles záznam neotřebuji-na to nezapomenu). A mám první fotku odsohlasenou Goolem do map z Kinabatangan River (úplně obyč fotka)

Mapy. Letos nic, věříme cestovce, že nezabloudíme :-)

Architura. Nic, žádné zajmavé věci, fakt  maj jen ty domy na kůlech (někde i ty delší). Ani z koloniální doby UK nic nezbylylo (asi důsledek Japonské okupace z 2. války) - takže jen Čínské chrámy ...

Omluva. Tak tentokrát opět, pokud níže popisuji nějaká místa, města, kmeny, ostrovy, je to určitě blbě

Jídlo. Tak oproti všeobecnému nadšení, u mě nic moc, asi smůla na výběr. Ale na ostovech kolem Semporna, jídla od Marie vynikající. A polévka Tom Yun Wiky, fakt i na mě síla, pálivka.

Texty. překlepy, omlovám se, jsem ten dislektik

1-2.den - Cesta
Cca ráno autem v 3:00 do Prahy, pak letadlem, no a po 10-ti hodinách jsme zpět nad Pardubicemi, ale o 10 000 m nad nimi a po cca 30 hodinách jsme v Kuchingu

2. den
Letecky přes Kuala Lumpur do Kuchingu Wiky, „kočičího městas koloniální architekturou. Oblast SARAWAK. Jinak my jsme tam na dvě noci,  hotýlek naproti Hiltnu. Loďkou na druhý břeh řeky. Město je moderní, z starších budouv je tady celnice (byla i restaurací, ... ) a taková čtvercová stavba s dvorem, dorty a asi nejlepším kafem na Borneu, podle Marka. Město je známo Jamesem Brookem, bílý rádža (1841-1868), my ho známe z filmů a seriálu Sandokan So right
Kolem řeky kolonáda.

3. den
50km od Kuchingu pozorování orangutanů v Semenggoh Wildlife. Divné Sarawacké muzeum (vycpaný nebo makety zvířátek, makety Long House, .... ). Sarawacká kulturní vesnice na úpatí Gunung Santubong. Střelba z legendárních foukaček. Čínský chrám, asi nejstarší památka v Kuchingu.

4. den
NP Bako. Ráno vanem, lodí a jsme tam. Hledáme nosaté opice“ kahau (spíš je jen slyšíme), had, . Masožravé láčkovky. Procházka, ale koupačka nakonec ne. Zpět Kuching, kočky tady fakt mají rádi, Večer najdeme hospodu s točeným Guinessem a čínskou hospodu na náměstí, kde dáme číšníkovi s naší objednávkou fakt zabrat. 

5. den
Rozloučení s první místním průvodcem Bilem. Letecky do NP Gunung Mulu. Visuté lávky k vápencovým jeskyním Deer a Lang’s. 1 netopýrek, netopýrek s termitem. Západ slunce s miliony netopýrů v nekonečném proudu.

6.den
Ráno v ubytku. Plavba k jeskyni Wind Cave. Pramen podzemní řeky Clearwater. Možnost koupání. Pěšky (9 km) do kempu No5. 1 nosič Ronaldo (no ten modrý batoh je náš v limitu 10kg, ten na zádech je Marka a Andy - mimo veškeré limity, ale Ronaldo s žabkami na nohouch prostě pralesem letí, ...  Cesta 1 2 3 a moje první pijavice.
Jsme v v NP Gunung Mulu, před námi horský trek ke skalním útvarům Pinnacles. Ubytování společná ložnice, styl dormitor. A prší 1

7. den
Vyrážíme k skalním útvarům Pinnacles. Po noční bouřce hned na začátku drobná překážka, spadlý strom a potom je to jen převýšení 1 200m na 2 400m procházky , tedy 45st. a posledních 400m výškových žebříky a lana. Cca 4 hodiny. Cesta nahoru 1 2 Vrcholové foto 1. Dolů je to asi tak 5 hodin, 1 2 . Každých 100m výškovejch nám ukazují cedulky, je to nekonečný. Lezeme pozpátku a i když se terén na pár metrů srovná, nemá cenu se obracet a jít normálně, radší pokračujeme třeba jen 5 metrů po rovině po čtyřech a pozadu. A dole nás vítá invaze vos.

8. den
Po stopách bývalé stezky lovců lebek tzv. Headhunter´s trail pochod džunglí, dále k řece Terikan a Medalam. Před sto lety tuto tajnou stezku používali válečníci kmene Kayan k útokům na obyvatele příbytků Long House /dlouhé chýše pro 80 rodin/ a čínské farmáře u řeky Limbang. Zase nějaké ty lávky, 1 2 a při mé váze si smočím nohy. Po 11 km jsme u řeky, Jsou tady trochu záplavy, prý největší voda po 3 letech a moje největší pijavice. Vítá nás krámek 1 s pivem. A náš Long House 1 2 Jdeme na večeři přes místní školu a k místnímu starostovi na večeři. Nocleh v tradičním domorodém příbytku Iban. No oni si stavějí ty cihlové - nedivím se.

9. den
Snídaně u starosty, vtip. Jsou tady trochu záplavy, ale jedem asi tak 1-2 hodinky, bereme i stopaře, do Limbang. Město tak 2 hodiny od hlavního města Bruneje. V Limbang trochu něco jiného než rýže a nudle, kaše od KFC . Krámek v Limbang. Večerní trh v hlavním městě Bruneje, Bandar Seri Begawan. Jo a jsme v nejbohatší zemi světa, sultanát, nudný město, 50% HDP pro sultána, zbytek pro lid na vzdělání, ale z něj platí i silnice, úřeníky, mosty, .... A oni ho milují, ale cizinci makaj, asi jako jediný, odvádějí daně a těší se, až se stanou občany, že by 1984 ?  Na otázku Občanovi jaký má šéf plán, až dojde ropa, tak netuší, ropa dojde v 2030 a to je mu už jedno. Jinak tady žádný alkohol, žádné kouření, ale v hotelu nacházím místo kde hulí personál, ...

11. den
Zlaté Bandar Seri Begawan (BSB). trochu nuda,  muzeum darů státníků vůdci, dědova mešita.  Jedem zpět přes Limang, a 6 hodin do Kota Kinabalu, večerní trh, a spánek, ráno přijedou nový výletníci, Jitka, Honza2 a Láďa. 1. noc v hotelu Victora, tady budeme s přestávkami 4x. Moc se nám tady nelíbí, ale netušíme, že se sem budeme těšit :-)

12. den
Vanem začínáme třídenní výlet s výstupem na nejvyšší horu ostrova Mt. Kinabalu k vrcholu který nikdy neuvidíme.  Nejprve přihlášení v parku a dále k termálním pramenům Poring s léčivou vodou.  Visuté lávky v korunách pralesních velikánů, nezvyklé pohledy do džungle. Zpět do NP s Mt. Kinabalu a překvapující ubytování, místo společného prima chýšky pro dva.

13. den
Vyrážíme z Timpoho Gate n.v. 1 866m prvních cca 1 400m výškových do horské ubytovny v n.v. 3 272m. V 1/3 cesty začíná pršet a z cesty se stává rozvodněný potok 1 2 3. a jsme u cíle, chaty. Trvalo nám to cca 4 hodiny, Jitka dochází asi 3 hodiny po nás. Jdeme spát do pokoje pro 6 lidí a ještě na dobrou noc si pouštíme Cimrmana - Posel z Liptákova. Před spaním stále leje a rozhodujeme se, že posledních 600m ráno asi nedáme, v 8 v noci déšť přestává ale o půlnoci zase začíná. Ve dvě ráno se pár lidí připravuje vyrazit, ale průvodci je vrací do postele, hora je uzavřena a nikdo se tam dneska nepodívá. Takže co jsme neviděli 1 2 3 .

14. den
Vyrážíme na cestu dolů a nosiči nahoru, staví se tam další ubytko. Tuto paní s traverzami pak snášeli záchranáři dolů, nějaké zranění. Už jen kousek. Cíl. Oběd. a zpět do Kota Kinabalu do Viktorie.

15. den
Vanem do přístavu a lodní výlet na ostrovy NP Pulau Tiga s plnou penzí. Trochu jetý rezort, 1 2 3 4 5 a opuštěný plážový bar je smutný 1 2 3 4 , ale po sezóně jsme tady sami. Vyrážíme najít bahenní koupele, jsou 3 km přes ostrov na protější pláž a zpět, proti všem pravidlům mít v džugli, dlouhé nohavice a rukávy vyrážíme v plavkách a krátkém triku. Na druhé straně ostrova nás čeká úplně osamělá pláž 1 2. No a ty bahení koupele cestou zpátky 1 2 3 4. A po večeři trochu rukodělné práce, pleteme kobylky 1 2 3 

16. den
Ještě ostrovy NP Pulau Tiga, zase opuštěný bar, ráno čekáme, až se zklidní počasí, lehce prší, ale místní lodní přeprava má po sezóně jiné plány, vyrážíme v 11:00 na Hadí ostrov a krátký šnorchl, oběd a zpět na pevninu do kota Kinabalu, do Viktorie. Na pivko a na nábřeží na véču. Večer se loučíme s Luckou a Honzou a nás čeká prémiový týden.

17. den
Z kota Kinabalu ráno vyrážíme vanem 2 hodiny a 3 hodiny vláčkem na raft na řece Pandas. Večer předtím zní strašidelně 5 hodin na cestě, 2 hodiny raft a 5hodin zpět, ale cesta vláčkem to zpestří. 1 2 3 4 foto z okénka .Trochu nás zdrží malý sesuv  a pak už rafting, po něm oběd a zase zpět do Viktorie.

18. den
Přesun 1 2do Sepilok - světově vyhlášená rezervace s orangutany. Dlouhá cesta, všude kolem obrovské plantáže olejových palem, na konci úplně nový van, ale dělá divné zvuky, ráno uvidíme proč. Hezký rezort, hezký pokoj.

19. den
Orangutani v rezervaci my a my, resort 1 2 3 čekání na van, hoření vanu a pak cesta do NP řeky Kinabatangan, zase plantáže olejových palem. Ubytko 1 2 3. Safari na řece 1 2 3. Západ slunce. Noční procházka 1 2.

20. den
NP řeky Kinabatangan ranní výlet 1 2 3 4 a pro výlet nezbytné holínky a zase trochu prší 1 2 Rozdělujeme se, já jedu hledat nějaké mini slony, ty neuvidíme, ale je to krásná cesta do pravěku, 1 2 3 4 5 6 rozdíl barvy řeky a přítoky . No a Ivanka jde na fotbal :-) 

21. den
Cesta do Semporna, centrum etnika Bajau. Hotel na kůlech

22. den
Lodní výlety ke korálovým ostrovům Mabul, Kapalai. Máme info, že začínáme výstupem 600m, naštěstí se pleteme, že to není výškových, ale jen vzdálenost. Ostrůvek s vyhlídkou, 1 2 Nejsme tady sami 1 2 3 4 . A pod vodou 1 2 3 4 Oběd na ostrově. Cestou ještě návštěva mořských cikánů na domcích na kůlech, až 18 dětí v rodině 1 2 3 4 5 6 7 Na ostrově, vesnice, a sběrač kokosů. A takto se o nás hezky stará Malajská armáda. Večeře a toto je velikost polévky M S L. Jo a já před oholením.

23.den
Ostrovy kolem Semporna, druhý den. Chodec po moři, trocha ráje 1 trocha odpadů trocha nás v ráji, hotel,

24. den
Ještě kus hotelu. Přejezd do Tawau. Letecký návrat přes Kuala Lumpur domů. 32 hodin před námi

25. den
Skoro doma

Další dny
.... Zatím nic ...

GPS záznam cest

(GPS) Bohužel se záznam nepovedl, viz alternativy na začátku stránky

Videa
Jen krátké připomínky, všude v textu označeno takto
So right a zde souhrn.

So right některé dny tady i prší :-)
So right 03 den orangutani
So right 03 den dést v Kutchingu
So right 05 den NP Gunung Mulu vyuté lávky jeskyne a netopýri
So right 04 den park Bako
So right 06 den cesta do No5 NP Gunung Mulu
So right 07 den Pinnacles
So right 08 den stezky lovců lebek Headhunter trail
So right 09 den cesta do Bruneje
So right 13 den výstup na Mt Kinabalu
So right 15 den NP Pulau Tiga baheni koupel
So right 16 den NP Pulau Tiga a cesta do kota Kinabalu
So right 17 den raft na řece Pandas
So right 19 den orangutani Sepilok a NP řeky Kinabatangan
So right 20 den NP řeky Kinabatangan ranní výlet a hledani mini slonu
So right 21 den Cesta do Semporna a hotel na kulech
So right 22 den Lodní výlety ke korálovým ostrovům Mabul, Kapalai
So right 23 den Ostrovy kolem Seporna