Bulharsko 2014

Hlavní stránka

Bulharsko 2014

VideoIslandFotogalerie

Film
Veliko Tarnovo
Film
Řecko
Film
Rislky Monastyr
Film
Melnik
Film
Thracky komplex
Film
Chateau Copsa
Film
Velika Kosmatka
Film
Mikropolis
Film
Velio Tarnovo
Film
Ivanka
Film
Lahve
Film
Sudy
Film
Rila
Film
Pyramidy
Film
Vyloha
Film
I+M
Film
Rilsky Monastyr
Film
Plovdiv
Film
Mohyla
Film
Plovdiv
Film
Strao
Film
strao
Film

7.10.2014 – 12.10.2014

Účastnící výletu.
Petr + Vítek (známí z Venezuely a Vítek je organizátor akce), Mirek-já a Ivanka. Společné foto 1 2
A proč do Bulharska? Vítek tam dva roky studoval zahradničinu a jedem zkontrolovat bečku co tam má, v plánu je návštěva 5-ti vinařství a nějaké ty památky, zbyde-li na ně čas.

Moc hezká tradice - Marteničky
Strom s náramky – Červeno bílé provázky – Martenici - těmi přivolávají jaro tak, že je nosí cca od března na ruce a když mají pocit, že jaro začalo, tak je věší na stromky (podle staré pověsti se mají dát pod kámen, ale to nebylo tak hezký  Marteničku si nikdy nekupujete pro sebe, ale dostáváte ji a vy je darujete.

Foto
Tak standarně fotoalbum a nebo jen mrknout na výběr, nebo na panoramatický fotky.

Panorama

Ceny
1 leva = 15 CZK = 0.5 Euro
Za celý výlet jsme utratili cca 650 Eur ( a v to je 12 lahví vína po ca 8Eur ) + ještě benzín

Jazyk
Tak jsem svoji neschopnost komunikace dotáhl k dokonalosti, nejen, že nerozumím, ale už si ani nic nepřečtu. Ta písmenka jsem neviděl 40 let.

Jídlo
Vynikající, nepamatuji si žádný název, ale kompletní jídlo je vždy s předkrmem, zelenina, nějaké zapékané verze, …  1 2 3

Poděkování
Díky Vítkovi za organizaci a čas, který nám věnoval, aby nám ukázál místa, na kterých již byl. Tak snad bylo pár míst i pro něj nových a určitě výlet do Řecka :-)

0. Den
Vyjíždíme z Pardubic vlakem v úterý 7.10. v 1:00 ráno do Brna, kde na nás čekají kluci a jedem přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko do Bulharska, město Blagoevgrad (město na jihozápadě Bulharska asi 100 km jižně od hlavního města Sofie. Leží na březích řeky Blagoevgradska Bistritsa a pohoří Rila a Pirin, nedaleko hranic s Řeckem, Srbskem a Makedonií.)
Příjezd cca 8:00 večer, chvilka hledání hotelu (Lili Guest House), vítací panák rakije, ubytování, zpět na večeři 1 , společně lahvinka vína na pokoji. Víťova instruktáž nad mapou o programu, z které si nic nebudeme pamatovat a po cestě lehce unaveni spát.

1. Den
Vstáváme na odjezd v 7:00. Přes ulici v pekařství tradiční snídaně, (jakýsi jako rukáv z listového, nebo jiného drobivého těsta, naplněný sýrem).
Jedem přes vesnici Rila na Rilský Monastýr 1 2 (klášter) www
Tento by měl být v celém Bulharsku ten nejdůležitější. Zpět, cestou kafe a výlet na Stobské pyramidy 1 2, hodinová procházka. www
Svačinka na parkovišti a do města Sandanski do vinařství Sintica na první ochutnávku. Odvážíme si tři lahvinky a pár nedopitých vzorků.
Petr vyžaduje návštěvu nedalekého Řecka, tak abychom to neposlouchali zbývajících 5 dní jedeme na kafe přes Kulatu do Řecka.( to vypadá na začínající tradici, ve Venezuele jsme jeli na večeři do Brazílie). Společné foto, rozlitá káva 1 2 3 kterou Petr se svojí angličtinou objednal ne 3x s 1 cukrem, ale každou s třemi cukry. Pokračujeme 1 do Melniku (Melnik je nejmenší bulharské město. Město leží 21 km jihovýchodně od města Sandanski, v Blagoevgradské oblasti poblíž hranic s Řeckem.) 1 2 www . A v podvečer dál na Roženský Monastýr www 1 2 3 4. Strom s náramky – Červeno bílé provázky – Martenici - těmi přivolávají jaro tak že nosí cca od března na ruce a když mají pocit, že jaro začalo, tak je věší na stromky (podle staré pověsti se mají dát pod kámen, ale to nebylo tak hezký  Marteničku si nikdy nekupujete pro sebe, ale dostáváte ji a vy je darujete.
Návrat do Melniku, jsme zcela sami v mega hotelu (Hotel Melnik), jdeme na večeři  kde je několik čtyřnohých koček a spát.

2. Den
Snídaně sami v opuštěném hotelu, dopíjení vzorů vína z Sandanski, projížďka městečkem, (fakt tady toho moc nenachodíme) 1 2 zpět přes Sandanski, před Blagoevgradem doprava (jsem nejblíž Makedonii, ale výlet tam se nám nedaří prosadit) malé nákupy, a průsmykem Jakorudu  mezi pohořími Rila a Rodopy s 1 zastávkou na kávu v turecké vesnici  1 (a ještě jedna) do vesnice Ognyanovo do vinařství Bessa Valley 1 2 3 . Setkání s Vítkovými kamarády a spolupodnikateli  Stojčem a Kamenem, kteří se o nás budou starat jako řidiči a tak .. Vinařství patří nějakému francouzskému šlechtici, který vlastní vinařství i ve Francii. Na jeho přání se zde víno nedělá řízenou fermentací v dvouplášťových nerezových tancích, tak jako jinde, ale řícenou fermentací v betonových tancích, kde teplotu řídí nerezovými trubkami, které jsou přímo ve víně uvnitř tanku. Ochutnávka ve skladu s bečkami  a toto bude nejlepší víno, které ochutnáme, (trezor vín) odvážíme si tři lahvinky a pár nedopitých vzorků. Odjezd, Kamen s Pertem a Stojčem s námi a Vítkem. Směr vesnice Starosel, kozy, vinařství přímo v hotelu (Hotel Starosel). Ochutnávky 1 2 3 (společné foto i s Stojčem a Kamenem), ubytování, jídlo, taneček, chvilku mrzneme na terase 1 a jdeme na pokoj dopít vzorky z Bessa Valley.

3. Den
Vstáváme později, máme plánovaný odjezd až v poledne. Snídaně a v hotelu je bazén, sauna, vířivky, pára, 1 2 … Jdeme s Ivčou na procházku do Staroselu 1. Návrat na hotel a vyrážíme na mohylu u Staroselu. Jde o Thracký kultovní chrám 1 2 3. Mohyl je prý v Bulharsku cca 200 000 a jde o pohřební mohyly. Tato je na nějaké to modlení. Procházka kolem mohyly, vana na víno stará 5 000 let, a ještě vykopaný hrob 1 2. Cestou zpět návštěva menší, tentokrát pohřební mohyly 1 2 kde našli pohřbeného chlapa, koně a ženu. Ženy pohřbívali společně s muži, prý to byla pocta, ... Tak to já bych po Ivance nechtěl.
Dál s námi jede jen Stojčo, tedy 5 lidí v autě, kousek do Plovdivu, kde Vítek studoval. Návštěva vinařství Dragomir 1 2 3, v podstatě  v centru města vyrábí víno. Je to takové marketingové pojetí, můžeš si tam koupit vlastní bečku a podílet se na přípravě vína, tedy jak bude jako mladé namícháno a pak čekat jak ten tvůj pokus dopadl. Po stočení ti na víno dají i vlastní viněty. Ochutnáváme trošku z Víťovy bečky, víno je ještě mladé v březnu šlo do sudu. Odvážíme si tři 4 lahvinky. Prohlídka města, amfiteátru, ..1 2  Jedeme směr Karlovo, za ním cca 15km vesnice Agnevo, hotel Chateau Copsa www . Ochutnávka 1 2 nic moc, slečna nemastná neslaná, v hotelu jsme skoro sami, ale večeře vynikající. Kluci mají pokoj v podhradí, my s Ivankou spíme přímo na hradě 1 2 3 4 5 Liška jako od Lady . Večer tradiční dopíjení vzorku, tady z vinařství Dragomir. Odtud si nic neodvážíme.

4. Den
Ráno focení vinice 1 2 3, odjezd do Karlovo, návštěva firmy 1 Kamene a Stojča. Mají velkoobchod na bylinky a taky je tady suší. Vše na export. Jedeme do města koupit tradiční výrobky z růžového oleje 1 , loučení  a odjezd směr Kazanlak, růžové údolí www  Cca 8km před ním mohyla Golyamata  Kosmatka 1 2 3. Dále přes starou planinu. ŠIPČENSKI PROCHOD (Průsmyk Šipka). Dále Drjanovsky monastyr 1 2 3, přes Veliko Tarnovo, foto mezi tunely, do starořímského města Mikropolis 1 2 3 4 5. Procházka po planině, možná k jedné ze vstupních bran, ..  Zpět do Veliko Tarnovo, hledání ubytování 1 (Lion Guest House)Již nestíháme prohlídku pevnosti 1 2 3, tak jen zvenku. Večeře, procházka městem, společné foto na obří židli, ještě pivko v restauraci v nějakém starém domě s muzeem a spánek, ráno je v plánu odjezd 6:00

5. Den
Odjezd, GPS okazuje cca 1 450km až ke klukům k Opavě. (tunely u hranice Bulharska a Srbska 1 2 3 ) Cesta v pohodě až na 2,5hodiny čekání na Srbsko /maďarské hranici na maďarské straně. Auta se německou a rakouskou značkou, ale plná Turků, asi nějaký svátek a vraceli se domů. Po zkušenosti s hnusným brněnským nádraží jedeme na vlak do Olomouce, loučení s kluky a jede nám to za hodinku v 01:00, v 02:50 jsme doma

Bezva výlet

M.

Tracky
Jiný pohled a zdokumentování cesty. Cesta není zaznamenaná celá, jen vybrané úseky – výlety. Fotky neaspirují na nějaké top, jsou foceny jen pro dokumentaci cesty. Bohužel je nějaký problém s rychlostí na serveru a-trip.com , a tak jsem musel cesty rozdělit. Součástí jsou výškové a rychlostní profily. V textu odkazy GPS
Zde souhrn.

GPS záznam cest

1 den GPS 
2 den GPS 
3 den
GPS 
4 den
GPS 
5 den
GPS  


kompet data bez fotek
GPS 

Videa

Jen krátké připomínky, všude v textu označeno takto
So right a zde souhrn.

So right0.Den: příjezd tunelu na Bulharsko-Srbské hranici
So right1.Den:
So right2.Den:
So right2.Den: Večírek
So right3.Den:
So right4.Den:

Skupinka

Hrad

my

zpět