Irsko 2015 - výlety

Hlavní stránka

Ballybur Castle Irsko 2015

VideoIndonesie GPSFotogalerie

Film
01
Film
02
Film

Klikenny a okolí ( určitě kola )
Rock of cashel (asi jen zastavka cestou )
Killarney National Park (Carrauntoohil , Gap of Dunloe  byste měli vidět)
Ring of Kerry ( tak to je asi v Irsku povinný)
Waterford
Město Cork
Cliff's of Moher, Dollin ( taky povinný)
Connemara, Diamond Hill opatství Kylemore Abbey (to je z ruky)
Burren ( to je z ruky)

Tipy na tůry

Výlet do Wicklowských hor
Kilkenny a okoli


Pojďte prozkoumat hrabství Kilkenny, které se nachází na jihovýchodě Irska. Čeká zde na vás jedno z nejpůvabnějším irských vnitrozemských měst se středověkým hradem a jednou z nejkrásnějších irských gotických katedrál, jeskyně, dvě středověká opatství a mnoho dalšího.

Pokud budete chtít navštívit níže uvedená místa, určitě si pořiďte OPW kartu, která vám umožní zdarma vstupné do cca 90 míst po celém Irsku. Další informace najdete na www.heritageireland.ie/en.

Nejjednodušší je začít návštěvou Kilkenny a odtud si udělat dva okruhy. První z Kilkenny po R700 přes Bennetsbrige a Thomastown do Jerpoint Abbey a odtud pokračovat na prohlídku Kellsu (neplést se stejnojmenným městečkem v Co. Meath) a vrátit se silnicí R697 zpátky. Druhý pak z Kilkenny po N10 přes Gowran (R702) do Graiguenamangh (R705) a Inistioge s prodlouženou zastávkou v Mullinavat, kde na vás čeká vodopád a vrátit se zpátky silnicí N9.

Kilkenny
Kilkenny
Správní středisko hrabství vás překvapí svým zachovalým středověkým rázem a barevnými uličkami. Jméno dostalo po mnichovi sv. Canice, jehož památku dodnes připomíná místní katedrála. Je proslulé historií, řemesly, návrhářstvím a nočním životem. Celoročně se tu konají významné festivaly. Chlubí se statutem hostitelského města světově proslulého Cat Laughs Comedy Festivalu, který se letos bude konat ve dnech 31.5.–4.6. Město je zajímavé i z architektonického hlediska, jako stavební materiál se zde využívá typický místní černý vápenec zvaný kilkennský mramor, odtud také pochází jedna z přezdívek města „Mramorové město“.
Protéká zde řeka Nore, která slibuje krásné procházky do okolí. Nad ní se přímo v centru vypíná středověký hrad z 90. let 12. stol., hlavní atrakce města, který byl obýván až do roku 1935 rodem Butlerů. Slouží jako relaxační místo, z jedné strany je upravený park s fontánou, z druhé pak najdeme rozlehlou travnatou plochu, která je za hezkého počasí zcela zaplněna místními. Pokud interiéry hradu nenavštívíte, nic se nestane, protože to nejhezčí jste již viděli. Další významnou památkou města je St. Canice´s Cathedral, považována za jednu z nejkrásnějších irských gotických staveb. Katedrála je bohatě vybavená mnoha skleněnými okny. Zdi z kilkennského mramoru a světlého pískovce vytvářejí skromný, ale majestátní interiér. Z interiéru vyzařuje teplo a mír. Vedle ní se nachází kruhová věž, která nabízí úžasné výhledy na město. Určitě si nenechte ujít návštěvu obou míst a pořiďte si kombinovaný lístek. Mezi další památky města patří radnice The Tholsel, která tvoří dominantu hlavní třídy (High Street), Rothe House, dům bohatého kupce, který s dalšími rodinami vládl po 300 let městu a Black Abbey, dominikánský klášter.

Příjemně strávený den můžeme zakončit v jedné z více než 80 hospod, jejichž služeb využívají i Irové, kteří se zde sjíždějí z celé země na víkendové akce. Nejpopulárnější hospodou je jednoznačně Kyteler´s Inn, kterou proslavila dáma Alice Kyteler, nařčená z čarodějnictví. Dalším místem k navštívení je kavárna ML Dore na High Street, která vás doslova vláká dovnitř díky své fasádě.

Dunmore Cave
Cave
 nachází se 11 km severně od Kilkenny, vznikla před 300 mil. lety. Dříve se myslelo, že je to vstup do pekla, což s ohledem na vikingský masakr z roku 928 n.l. je tvrzení téměř přesné. Ženy společně s dětmi a pár starších lidí uprchli před nepřáteli do jeskyně. Ti je však následovali a zahájili mohutnou palbu, jejíž následkem byl dusivý kouř. Ti, kteří se objevili venku, byli rozsekáni, ostatní se udusili uvnitř jeskyně. Toto nepříliš přesvědčivé vyprávění bylo potvrzeno nálezem přes 40 ostatků dětí, žen a starších lidí ve 2. pol. 20.stol. Nachází se zde 7m vysoký krápník známý jako Market Gross. Stojí ve sněhobílé komoře nazývané Town Hall a dle legendy je to místo, kde byl zavražděn démon Luchtigen, pán krys a myší. Krápník je jediný z mnoha formací, které zde lze spatřit, rozdělený rovnoměrně mezi tři jeskyně a tucet komor. Všechny mají svá vlastní jména, ale je jich zde příliš mnoho na vyjmenování. Jeskyně byla domovem velké kolonie netopýrů. Nyní je zde pouze malá skupinka oddělených komnat. Jedním z fascinujících rysů je šance vidět fosilizaci, kdy při rozšiřování vápencových formací je možno tu a tam zahlédnout kostry netopýřích předchůdců.
Bennettsbridge
b
8 km za městem Kilkenny po silnici R700, proslulo místními dílnami, zejména pak hrnčířstvím Nicholase Mosse. Další dílnou, která zde má své místo je Chesneau Leathers, vedoucí firma luxusního koženého zboží v Irsku. Pokud jedete s malými dětmi, určitě se s nimi zastavte v Nore Valley Open Farm.
Thomastown
t
16 km za Kilkenny po silnici R700 najdete nádherné romantické městečko na řece Nore. Kromě pořízení hezké fotečky ale nečekejte více a rovnou se vydejte na návštěvu nedalekého opatství.
Jerpoint Abbey
Jerpoint
se nachází 2 km za Thomastownem. Tradiční cisterciácké opatství s kostelem ve tvaru kříže (hl. loď, příčná loď, oltářní prostor). 1160 jej zakládá ossorský král Donal MacGillpatrick pro benediktýnské mnichy, o dvacet let později je však osidlováno cisterciáckými mnichy z opatství Baltinglass. Přijat Cisterciácký řád a následoval zde přísný život plný modliteb a těžké práce. Věž byla přistavena v 15. století. Klášter leží jižně od kostela a původně měl ze tří stran postavené rodinné domy. Dnes se do kostela vstupuje dveřmi na severní zdi hlavní lodi. Opatství mělo samozřejmě více konstrukcí, než lze dnes vidět : hřbitov, nemocnici, stáje, vodní mlýny, zahrady a další přístavby.
S nedalekým opatstvím Duiske Abbey soupeřil o místo na výsluní a o kilkennský dceřinný dům, kterého se roku 1362 vzdal.

Kells Priory
Priory
Převorství založené roku 1139, celým jménem Kells-in-Ossory, se nachází cca 14 km jižně od Kilkenny na břehu řeky King. Jde o jednu z největších a nejpozoruhodnějších irských středověkých památek, která obsahuje sbírku středověkých věžových domů umístěných na ploše o velikosti cca tři akry. Dnešní pozůstatky pocházejí ze 14. a 15. stol. Při příjezdu od Kilkenny neodbočujte před mostem doleva, ale jeďte přes město ke vstupní bráně. Je zde místo pro parkování. Odtud si můžete převorství projít celé, dojít ke dvěma starým mlýnům a přijít na silnici, po které jste sem přijeli a tou se dostanete zpátky na parkoviště. Za křižovatkou ve městě si na levé straně všimnětě starého kamenného domu, nejstaršího v celém Kellsu. Pokud tam budete stát trošku déle, možná si s vámi přijde popovídat majitel, moc milý starší pán.
Cestou do Kellsu se dívejte prvních pár stovek metrů na pravou stranu silnice a uvidíte místo, kde podle legendy Finn MacCool mrštil po nenáviděném sv. Patrikovi balvanem, aby ho zabil. Ten se však sehnul a v místě dopadu mohutného balvanu vyrostl posvátný strom, který nemůžete přehlédnout. Je ověšený kusy prádla a oblečení. Říká se, pokud zde zavěsíte kousek svého oblečení a budete si něco přát, splní se vám to.

Kilree
Kilree
2 km od převorství, uprosřed pastviny pro krávy se nachází kruhová věž a irský vysoký kříž. Kruhová věž je 20m vysoká, datovaná do 12. stol, proslula chybějící čepičkou. Kříž z pískovce je vysoký 2.75m a věří se, že pochází z 9. stol.

Graiguenamanagh a Duiske Abbey
Duiske
Je největší cisterciácké opatství Irska založené roku 1204 se nachází v centru městečka Graiguenamanagh vzdáleném 37 km od Kilkenny. Město je na své opatství velmi pyšné a když jsem se místní Irce zmínila, že interiér opatství mě nenadchl pro svou moderní podobu, poklesla ji čelist. Vynikající jsou stará lomená gotická okna a za shlédnutí stojí portréty normanských králů. Co zde určitě stojí za shlédnutí jsou vysoké kříže na zdejším hřbitově.
Pokud jste se sem rozhodli vydat, proč si neprotáhnout tělo příjemnou procházkou na nejvyšší kopec hrabství Kilkenny – Brandon Hill? Výška 516 m není nic moc, ale z vrcholu se vám naskytne nádherný výhled do údolí a na sousední pohoří Blackstairs Mts.

Inistioge a Woodstock Gardens 24 km od Kilkenny se nachází nádherné městečko Inistioge
5
. Zde si můžete dát piknik u řeky, kde je pár laviček. Větším lákadlem je ale nádherná zahrada Woodstock Gardens
w
, která se nachází nad městečkem a nad krásným údolím řeky Nore. Kopec si můžete pohodlně vyjet autem. Platí se zde pouze parkovné 4 eura a pak už vás čeká jen nádherná procházka po zahradách. Mě se zde nejvíce líbil Norble Fir Walk a Monkey Puzzle Walk - se svou délkou 335m je nejdelší zaznamenanou alejí dospělých stromů tohoto druhu v Evropě.

Kilfane Glen & Waterfall
Glen
 
nachází se na vedlejší cestě mezi Bennetsbridge a Gowranem. Původní příklad zahrady z doby romantismu, datované do roku 1790. Může se chlubit 9m vysokým živým vodopádem, točitými stezkami, kouzelným zrcadlem, umělou jeskyní pro poustevníky a chatou orné. Zahrady prošli pouze nutnou restaurací, jinak se jedná o téměř nedotčenou krajinu. V současné době jsou v osobním vlastnictví Nicholase a Susan Mosse, kteří jsou majiteli proslulé hrnčířské dílny v Bennettsbridge. Otevřeno je zde pouze v červenci a srpnu. Vzhledem k vysokému vstupné už bych se sem nevrátila, po zemi je více glenů -zajímavějších a zdarma.

Doprava Do Kilkenny se dá pohodlně zajet autobusem ze všech větších irských měst, konkrétně z Dublinu sem 125 km dlouhá cesta trvá 2-3h, jízdenka pak stojí 12 euro. Pro návštěvu ostatních míst je zde potřeba auto, které vám poskytne maximální svobodu.
Pro dobrodruhy
Dovezte si kola, spacáky a karimatky. Pohodlné a nepříliš rušné silničky nabízejí nádherné vyjížďky do okolí. O nocleh se bát nemusíte, cestou je dost vhodných míst pro nocování. Mě se osvědčil Jerpoint Abbey, kde člověk usíná pod romanticky nasvíceným opatstvím. Druhý tip je spaní „pod mostem“ v Inistioge, kde budete mít pocit, že jste doma. Klidné spaní na trávě pod velkým stromem, romantiku navíc podtrhuje klidný tok nám známé řeky Nore.

Pro sportovce
Kousek za Kilkenny se nachází koňská farma Warrington Top Flight Equestrian Centre, kde si můžete zaplatit jízdy. Pro ty z vás, kteří jezdit umí je zde možnost jízdy na koních v řece Nore, což musí být paráda.
Ještě jste nejezdili na čtyřkolkách a láká vás jízda? Vyzkoušet si to můžete v Country Quads ve městě Borris. Je zde potřeba telefonická rezervace na 087 2270466.
Závěrečným bonusem může být koupání v čece Nore nebo Barrow, výstup na nejvyšší vrcholek hrabství anebo cyklovýlet do okolí.


Tip na túru:
Twelve Bens – Ať budete nazývat křemencové pohoří v oblasti Connemara Twelve Bens nebo Twelve Pins, vězte, že se jedná o jedny z nejpopulárnějších vyzývavých hor v Irsku.
Přestože nejvyšší hora Benbaun (irsky: Binn Bhán) měří pouhých 729 m, najdeme zde atraktivní výstupy a sestupy díky startu od nuly.

Ve skutečnosti se neví, které z těch vrcholků patří mezi oněch dvanáct vyvolených a to i přesto, že slovník wikipedia udává jejich jména.
Bens
V horách je možno podniknout několik velmi atraktivních túr, já vám zde nabídnu dvě zcela odlišné túry. Jedno mají ale obě společné, poskytují nezapomenutelné výhledy do okolí.
Túra č.1: Garraun, Garraun SE Top, Benchoona, Altnagaighera
Že tyto vrcholy patří do pohoří Twelve Bens je poněkud matoucí. Jedná se spíše vrcholy, které nenesou společné označení a prostě spadají pod oblast Twelve Bens. Pro rozlišení se někdy uvádí pojem Northern Bens. Z těchto vrcholků se nabízejí nádherné výhledy na okolní pohoří Mwelrea na severu, Twelve Bens na jihu a konečně východní Maumturks Mts.
Garraun
délka: 10 km, převýšení: 620 m, čas: 4–5 hodin
Start (konec) je u kostela Creeragh Church s malým parkovištěm. Dojedeme k němu po silnici N59 směrem na Leenane a kousek za odbočkou na vedlejší silnici R344.
Půjdeme kousek po silnici směrem na Leenane dokud po levé straně neuvidíme pozůstatky původního kostela. Za ním vede prašná cesta, po které budeme pokračovat. Po naší pravé straně se před námi rýsují obrysy jezera Fee, podél kterého ještě chvilku půjdeme.
Před námi můžeme vidět chatu s okolním pozemkem, který je oplocený. Jedná se sice o soukromý pozemek, ale můžeme tudy projít brankou a vyjít na druhém konci. Nyní se nacházíme přímo u jezera a můžeme se kochat jeho nádhernou polohou a tiše závidět majiteli chaty. Pár metrů za brankou je potřeba se zhluboka nadechnout, podívat se nalevo a... ano, stoupat nahoru západně ve směru úhlopříčky do výšky 598 m na Garraun. Není to moc, ale je třeba si uvědomit, že stoupáme od nuly.
Po pár minutách příkrého stoupání se před námi objeví vrcholek, což nám dodá sebevědomí, které za chvilku ztratíme, neboť si uvědomíme, že to není ten pravý vrcholek, ale je tam ještě jeden. Až zdoláme i ten, jaké bude naše překvapení, že stále ještě nejsme na vrcholu. Ale už je to opravdu kousek.
Nahoře se můžeme odměnit nádherným výhledem na jezero ležící pod námi. To nejtěžší máme za sebou a teď můžeme mířit směrem na sever k dalšímu vrcholku : Benchoona ve výšce 580 m. Zde navrhuji přestávku, protože odtud jsou nejkrásnější výhledy z celé túry na výše jmenovaná pohoří a hlavně na nádherný Atlantik. Po posilnění se vydáme ke třetímu vrcholku této túry Altnagaighera s výškou 543 m. Můžeme se buď vrátit zpátky na Garraun anebo si cestu „zkrátit“ přímou cestou na JZ k vrcholu přímo před námi.
Zde se můžeme naposledy pokochat nezapomenutelnými výhledy a vyrazit na zpáteční cestu přes poslední vrcholek na této trase. V mapě není pojmenovaný, ale jedná se o Garraun SE Top ve výšce 556 m. Od něho již můžeme v dálce zahlédnout kostel a jdeme tedy přímo k němu směrem na východ. Cesta dolů je dost blátivá a je potřeba opatrnosti, protože zde hrozí pád po kluzkém povrchu.
Túra č. 2 : The Glencorbet Horseshoe
Túra okolo nejsevernějšího údolí Connemary zahrnující 4 vrcholy pohoří Twelve Bens včetně nejvyššího. Túra poskytuje nezapomenutelné výhledy na pohoří Twelve Bens, při výborné viditelnosti je možno zahlédnout Aran Islands, Clare Island a Mwelrea Mts.
 Twelve
délka: 16 km, převýšení: přes 1300 m, čas: 8–9 hodin
Výchozí bod se nachází kousek od silnice N 59, ze které se sjede na R 344. Z ní cca po 2 km odbočíme vpravo a dojedeme k mostu, za nímž se nachází parkovací plocha pro dvě, tři auta.
Po příjezdové silnici pokračujeme pár desítek metrů a odbočíme vlevo na kamenitou cestu, kterou dalších pár metrů sledujeme. V místě, kde opět začíná klesat se vydáme napravo a stoupáme vzhůru bažinatým terénem a kamenitými odkryvy na vrchol Benbaun (Maolan) do výšky 477m. V jednom místě zde musíme překročit i plot.
Výstup není náročný, ale únavný díky své délce. Z travnatého vrcholu vidíme svůj další cíl a to skalnatý Benbrack ve výšce 582 m. Nyní nás čeká sestup do sedla a následný výstup skalnatým terénem na první ze čtyř cílů naší túry. Opět nás čeká překračování plotu, ale při troše štěstí trefíme místo, kde je plot poškozen a my ho můžeme bez problému přejít. Objevíme stopu, později zjistíme, že se jedná o vyschlý potok.
Cestou můžeme zahlédnout pozůstatky mrtvých ovcí, což není zrovna příjemný pohled. Z vrcholu Benbrack je nádherný výhled jako i z ostatních vrcholů. Určitě je dobré dát si energetickou tyčinku, ovoce a obléknout si jednu vrstvu navíc, protože nás čeká mírný sestup jihozápadně do údolí Maumnascalpa, kde to pěkně fouká. Zato při výstupu na Muckanaght (654 m) stačí za mírného počasí pouze funkční prádlo a větruodolná bunda, protože se příjemně zapotíme.
Výstup je náročný a prudký, nejbezpečnější je na jeho západní straně, v druhé polovině vrcholu je potřeba velké opatrnosti, stačí špatný krok a pád dolů je nevyhnutelný. Výstup stojí za vydanou energii a zdolání druhého vrcholu nám dodá patřičné sebevědomí, i když padneme únavou na záda. Opět nádherný výhled po okolí, samozřejmě za dobrého počasí.
Jako i výstup nás teď čeká strmý sestup směrem na jihovýchod, kde se chytíme stopy. Dolů to jde přece jenom rychleji. Kolena přesto dostávají zabrat, zde jsou hůlky nedocenitelným pomocníkem.
Po sestupu už se znatelnou únavou vystoupáme na třetí z vrcholů Benfree (638 m), odkud je to na nejvyšší vrchol kousek a tady víme, že už nám to příliš energie neubere.
Poslední výstup na nejvyšší vrchol, Benbaun ve výšce (729 m), je nejméně náročný ze všech předchozích. Je zde velmi znát eroze a poškození turisty, což si následně uvědomujeme při sestupu dolů. Sestup dolů je nekonečná chůze po kamenech a je dost únavný vzhledem k tomu, co všechno máme za sebou. Po vytrvalém klesání konečně dojdeme k první usedlosti, příbytek pro ovce, za kterým pokračuje příjezdová cesta, po níž se dostaneme zpátky k výchozímu bodu.
Sestup se dá usnadnit, pokud se vydáme bahnitým terénem severovýchodně k vrcholu Knockpasheemore a od něho pokračujeme na severozápad k polní cestě, kterou již můžeme z dálky vidět.

Carrauntoohil  04. 09. 2007 | Katekat | 3407 přečtení | počet komentářů: 11
MacGillycuddy´s Reeks je největší irské pohoří zahrnující tři vrcholy s výškou přes 1000 m. Rozprostírá se na ploše 100 km2 mezi Gap of Dunloe a Glencarem v hrabství Kerry. Skály jsou tvořeny z pískovce a jejich stáří se datuje do období devonu před 410-350 miliony let.

 Nejvyšší vrchol Carrauntoohil dosahuje výšky 1039 m. Chtěla bych zde zmínit, že poslední tři písmena dávají dohromady matoucí slovo hil, ale s kopcem nemají nic společného. Jedná se o odvození z irského Corrán Tuathail, v českém překladu pak obrácený půlměsíc.
carra
Teď vás asi nepotěším, když zde uvedu, že hory se nacházejí v oblasti s nejvyšším průměrem ročním srážek v Irsku a jsou více než 270 dní v roce zahaleny v mracích. Doufám, že jste se nenechali odradit a jdete se mnou nahoru, protože to skutečně stojí za to!
Kterou túru si dáte první? Tu náročnější a velmi populární mezi zkušenými turisty anebo tu druhou, považovanou za nejkrásnější horskou túru v Irsku? A vůbec, kolik vašich irských kolegů se může pochlubit výstupem na nejvyšší horu? (Budu moc ráda za vaše odpovědi, protože mě tato otázka opravdu zajímá.)
Túra č. 3: Carrauntoohil via O´Sheas Gully, zpátky přes Heaven´s Gates
Větší náročnost túry plně vyvažuje její úžasná trasa rozmanitým terénem.
11
Délka – 14,5 km; Převýšení – 900 m; Čas – 5-6 h
Start/konec – parkoviště na dvorku Cronin´s Yard. Platí se zde symbolická dvě eura za parkovné. Dostanete se sem od Killarney po silnici N72 na Killorglin. Za městečkem Fossa zatočíte na druhé křižovatce doleva směrem na Beaufort. Potom zatočíte na třetí odbočce vpravo a konečně na druhé křižovatce vlevo a dojedete až na konec cesty ;-)
Trasa – na parkovišti si můžete všimnout památné desky a cedule s nápisem Carrauntoohil. Půjdete tedy ve směru šipky, projdete brankou a po přehledné cestě se vydáte do údolí Hag´s Glen. Cesta se po pár metrech zdvojí a je třeba jít po té, která vede k řece. Po vaší pravé straně se na druhém břehu začne rýsovat stezka vedoucí od parkoviště Lieslebaine, kam se musíte dostat.
Nejvhodnější místo pro přechod řeky se nachází za soutokem. Zde sledujte stezku až k jezeru Gouragh. Celou dobu máte před sebou nejvyšší vrchol a pověstný Devil´s Ladder, nejfrekventovanější a nejpřehlednější trasu pro zdolání tisícovky. Jak se začnete dostávat nad jezero, cesta se vám nebude zdát příliš přehledná a místy si opravdu nebudete jistí, zda jdete správně, přesto pokračujte dále. Cesta se vždy objeví ve správný čas. Poklidná stezka se konečně začíná měnit v příkré stoupání vzhůru kamenitým terénem a dá se rozdělit na tři stupně. Malá rozcvička na úvod a seznámení s terénem vede k první rovince, kde si můžete protáhnout nohy. Po vaší pravé straně je Hag´s Tooth a na levé straně máte dnešní cíl. Pokračujte bažinatou plošinou k dalším kamenům a všimněte si po levé straně zpáteční cesty. Kamenitá cesta se nachází přímo před vámi, sledujte prošlápnutou stezku směrem na západ, až se dostanete k další bažinaté rovince u jezera. Jsem ráda, že jste došli až sem, protože po pár krocích se před vámi objeví strmá kamenitá cesta.
Škoda, že nemůžete vidět můj výraz ve tváři, ve kterém se promítal úžas a zděšení. Něco ve smyslu „To se po mně přeci nemůže chtít“ nebo jednoduché „No to snad ne?!!“ Přítel už si to doslova pelášil nahoru a já jsem stále stála u jezírka s pocitem „nahoru anebo dolů?“.Je to zkrátka nejnamáhavější úsek trasy.
Chyťte se viditelné stezky, nadechněte se a hurá nahoru. Otevře se před vámi nádherný výhled na protější vrcholy a jezera dole v údolí. Určitě se ale podívejte za sebe na trasu, kterou jste právě zdolali. Jděte vlevo směrem na východ a po pár minutách uvidíte velký kříž a stanete na nejvyšším irském vrcholu.
Při sestupu směřujte na JV směrem na Devil´s Ladder, ale mějte se na pozoru. Je třeba ve správný okamžik sejít z cesty a vydat se doleva k Heaven´s Gate cca ve 2/3 trasy. Pokud ji nenajdete a budete dlouho bloudit, uděláte lépe, když se vrátíte po velmi dobře značeném Devil´s Ladder. V případě, že ji najdete, stane se dobře viditelnou. U Heaven´s Gate se pokochejte výhledy, jsou nádherné. Po pravé straně uvidíte Devil´s Ladder a určitě si všimnete veselé trasy Zig-zags. Sestup je strmý, dbejte zvýšené opatrnosti na nestabilních kamenech. Po trase dojdete k rafinovaně schovanému přístřešku, kde je možnost přečkání špatného počasí nebo přespání, pokud je zrovna prázdný. Odtud se už pohodlně vydáte k prvnímu výstupovému stupni (pamatujete?) a na zpáteční cestu ke Cronin´s Yard.
Túra č. 4 : The Coomloughra Horseshoe
Podle průvodců nejkrásnější túra v Irsku, která vás provedete třemi nejvyššími irskými vrcholy. Zde chci zdůraznit, že je naprosto nevhodná v době silných větrů, což si uvědomíte úzkým přechodem mezi dvěma nejvyššími vrcholy.
22
Délka – 12 km; Převýšení – 1200 m; Čas – 6-7 h
Start – Concrete Road (Hydro Road) kousek od městečka Glencar. Je zde žalostný nedostatek parkovacích míst, zaparkujte na prvním možném místě, protože velká parkovací plocha se nachází o celý km dál. Je zde možnost jít od jezera Acoose, kde je sice perfektní parkovaní, ale dost jsme zde bloudili při hledání správné cesty k jezeru Lochtair. Dle průvodce se jde zcela jednoduše na východ, ale nám se to jaksi nepovedlo ;-)
Túra – Na Concrete Road vás upozorní cedule od Kerry Mountain Rescue, hned za ní se nachází branka a po ní se pohodlně vydáte k jezeru Lochtair. Zde začíná stoupání na první vrchol dnešní túry, Cnoc lochtair, po velmi dobře viditelné stezce. Pod vámi se nacházejí tři jezera a před vámi několik dalších vrcholků. Není vůbec těžké sledovat směr trasy, protože vás vede po hřebenech. Zdoláním prvního vrcholku zamíříte ke Skregmore.
Pokud vás zde láká přestávka, zkusím vás přemluvit, abyste si ji dali až na druhém nevyšším irském vrcholu, Beenkeragh, kde je krásný výhled na O´Sheas Gully. Zdoláním tohoto vrcholu budete muset překonat několik balvanů, stezka je dost nečitelná, miřte jednoduše nahoru.
Na řadu přichází nejdramatičtější a nejvíc adrenalinový zážitek z této túry – překonání Beenkeragh Ridge. Nic pro ty, kteří trpí závratí! Od vrcholu Beenkeragh jděte východní stranou, kde uvidíte prošlápnutou stezku. Při přechodu dbejte zvýšené pozornosti a hlavně, mějte jistou chůzi. Další směr je více než zřetelný, míříte na nejvyšší irský vrchol. Zde máte téměř půlku cesty za sebou a další trasa není příliš náročná. Odtud se vydáte na J až JV a přes Caher Ridge se dostanete na třetí nejvyšší irský vrchol Caher a co víc, na poslední zdolaný vrchol dnešní túry. Od něho již klesáte zpátky k jezeru a po známé Concrete Road se vrátíte k autu, tak doufám, že jste neparkovali příliš daleko.
Stanování Chcete strávit v horách více než jeden den? V Hag´s Glenu přímo u jezera Gouragh je dokonalá plocha pro stanování a nikdo vás odtud nevyhodí. V případě, že byste chtěli jít druhou túru, je klidným místem jezero Acoose.
Climber´s Inn - tuto hospodu jsme prostě museli vidět, ale dost nás zklamala. Možná je to tím, že cestujeme v době, kdy je všude málo lidí. Třeba o víkendu pulzuje hospoda životem. Je zde hezká výzdoba fotografií velehor, kdyby se někteří z vás chtěli inspirovat do budoucna. Co by vás mohlo zajímat je, že je zde možnost přenocování v B&B.

Killarney National Park
Nastává sice chladnější, ale s odlivem turistů klidnější období a tak pojďte prozkoumat Národní park Killarney na západě Irska. Jedná se o nejnavštěvovanější oblast v zemi a v letní sezoně je jeho návštěva spíše utrpením spojená s dlouhým čekáním v dopravních zácpách.
Ideálním výchozím i cílovým místem je turistické středisko Killarney.
Zde máte na výběr, zda prozkoumáte jezera a národní park s historickými budovami, nebo si projedete oblíbený okruh přes zastávky Ladies View – Moll´s Gap – Head of Gap – Gap of Dunloe (na kole doporučuji z druhé strany, stoupání je mírnější a nekonečný sjezd z kopce potěší).
4
Killarney
Turistické středisko plné hotelů, B&B, tradičních hospůdek a barů, obchodů se suvenýry a uměleckými řemesly. Kromě římsko-katolické St. Mary´s Cathedral z roku 1855 zde nic jiného kromě nabízených služeb nehledejte a rovnou zamiřte na prozkoumávání krásnějších míst, které okolí města nabízí.
Cca 1 km před vjezdem do města uvidíte značku pro Coolwood Wildlife Park. Pokud jedete s dětmi, určitě se jim tam bude líbit. Chovají zde opičky, lemury, klokany, mývaly a mnoho dalšího.

Killarney National Park  je první národní park v zemi, který přenechal státu majitel sídla Muckross House v roce 1932. Park byl několikrát rozšířen a dnes jeho rozloha činí 10 289 hektarů. Původní jádro mělo rozlohu cca 4300 hektarů a jednalo se o okolí Muckross House. Později k němu byla přidávána okolní krajina včetně Knockreer, Ross Island, Innisfallen a oblasti Glena, Ullauns a Poulagower. Dnes jeho rozloha činí 10 289 hektarů. Příznivce si získává svým rozmanitým přírodním bohatstvím zahrnujícím jezera, řeky, vodopády, rašeliniště, stále-zelené dubové lesy a pohoří Mangerton, Torc, Shehy a Purple. Nemalou pozornost si zaslouží historické budovy, trosky hradů a opatství, největší pozornost však přitahují jezera.
6
Killarneyská jezera – ať se nacházíte v parku kdekoli, nikdy nejste daleko od zdejších jezer. Upper Lake, Muckross Lake a největší z nich Lough Leane se mísí v místě zvaném Meeting of the Waters. Nejhezčí podívaná se naskýtá z ostrova Dinis Island, kousek za Dinis Cottage, kde si můžete dát malé občerstvení.

Inishfallen Island – na ostrůvek si můžete zajet lodí, které vyplouvají od Ross Castle. Na tomto malém ostrůvku najdete ruiny opatství z roku 600 n.l.

Ross Castle (Ja Mirek nedoporucuji, taková umělyna)
r
 –
poslední irský hrad který dobyla Cromwellova armáda. Hrad je od listopadu do konce března uzavřen, ale pokud vám to čas dovolí, nenechte si ujít jeho noční nasvícení.
Muckross House
v
viktoriánská vila z roku 1843, kde se můžete seznámit se zdejší faunou a florou. Dále zde najdete muzeum zaměřené na historii jihozápadního Irska a centrum uměleckých řemesel. Pokud se rozhodnete pro prozkoumání interiéru, budete prováděni pokoji s dobovým vybavením.
Muckross Abbey
r
– ruiny františkánského opatství z roku 1448, které bylo vypáleno Cromwellovou armádou. Pozoruhodností je obrovský tis na centrálním nádvoří obklopený klenutým podloubím.

Torc Waterfall
m
 –
kaskádovitý 18m vysoký vodopád, dojedete k němu po silnici N71. Můžete si vyšlápnout až na vrcholek vodopádu, kde budete odměněni hezkým výhledem.

Ladies View
l
 – pokračujete-li od vodopádu po silnici N71 přijedete na tuto krásnou vyhlídku, kde se můžete při dobré viditelnosti těšit z pohledu na park, jezera, pohoří Mangerton, Shehy, Purpurové hory a McGilllyCuddy´s Reeks. V roce 1861 se zde zastavily na odpočinek dvorní dámy královny Viktorie a vyhlídka je natolik uchvátila, že toto místo po nich získalo trefné pojmenování. Mě zde zase uchvátila značka upozorňující na přechod Leprechauna, nejproslulejší pohádkové postavy. Říká se, že pokud některého z nich potkáte, ukáže vám cestu k hrnci plnému zlata, avšak spustíte-li z něj oči, rozplyne se vzduchu.

Moll´s Gap – další vyhlídkové místo na trase, najdete zde i občerstvení a suvenýry.
m
Black Valley
k
 – údolí posazené mezi killarneyskými jezery a největším irským pohořím. Jeho kouzelná poloha je klidným domovem srnám, jelenům, zajícům, liškám, vydrám a jezevcům. Z ptačí říše se tu můžete setkat s kormorány, volavkami a slukami.

Head of Gap – horní vrchol průsmyku, výchozí bod túry na Purple Mountain, ze které se otevírá nádherný výhled na celou oblast kolem killarneyských jezer. Ze samotného Headu se pak můžete kochat vyhlídkou do barevného údolí Black Valley.

Gap of Dunloe – tento ledovcem vymodelovaný průsmyk právem patří k nejkrásnějším v zemi a připomíná nejeden ze skotských glenů. Nejpopulárnějším způsobem jeho prozkoumávání jsou i nadále drožky s ukecanými řidiči (nejen, když se smlouvá o ceně).
u
Kate Kearney´s Cottage – ( Mirek, stavit se na pivko, ale jinak desná komerce) před velkým hladomorem zde žila dívka jménem Kate, která byla v širokém okolí proslulá svoji neobyčejnou krásou. Díky domácí výrobě zakázaného nápoje poitín (poteen) obsahujícího 90% Vol. se dostala do rozporu se zákonem, ale ani to ji nebránilo nabízet občerstvení a provozovat krčmu pro pocestné. Dnes tu poitín nedostanete, ale zato zde mají výborná jídla a příjemnou obsluhu.
k
Vstupné do parku
Park vítá návštěvníky po celý rok a je zdarma jako i návštěva okolních zahrad Muckross Gardens a návštěvnického centra (zde se počítá s tím, že si zakoupíte nějaký suvenýr). Zaplatit si musíte pouze za prohlídku Muckross House, Traditional Farms a Ross Castle. Vstupné do prvních dvou objektů je 5.75 pro dospělé a 2.35 pro studenty. Vyplatí se společná vstupenka do obou objektu za 8.65 pro dospělé a 3.90 pro studenty. Další variantou je rodinné vstupné nebo skupinová sleva při počtu osob nad dvacet lidí.
Do parku jedině na kole!
V parku je jízda auty zakázána a tak nejvhodnějším dopravním prostředkem je zde právě kolo. Cestiček a tras je zde několik, stačí si promyslet, kolik máte času a můžete vyrazit na průzkum zdejší krajiny.

Trasa č. 1: Pro méně vytrvalé mohu více než doporučit 22km okruh. Výchozím a cílovým místem je Muckross Abbey a vede přes zastávky Muckross House, Dinis Cottage+Meeting of the Waters a konečně Torc Waterfall. Nejkrásnější je úsek cca 1km za Muckross House k Dinis Cottage.

Trasa č. 2 : Pro vytrvalejší je zde okruh v délce 48km. Zde záleží pouze na vás, jaké si zvolíte výchozí a cílové místo. Nejlépe je to někde u města na prvním z parkovišť (kde můžete nechat auto celý den). Dejme tomu, že začnete na parkovišti v blízkosti Muckross House. Pokračujete tedy po N71 do Killarney a sledujete značení pro Killorglin, silnice N72. Nezajíždějte do města, ale snažte se držet vlevo. Projedete vesničkou Fossa, odtud budete sledovat značení pro Gap of Dunloe, kterým projedete a z Head of Gap budete sjíždět dolů do Black Valley.Po odpočinkovém sjezdu vás bude čekat výstup na Moll´s Gap a z něho parádní sjezd přes Ladies View dolů k Torc Waterfall. Nakonec se po silnici N71 vracíte na výchozí bod. Je zde možnost jet celý okruh obráceně, ale mě osobně přijde náročnější, neboť je zde více stoupání.

Trasa č. 3: My jsme si s přítelem zvolili parádní okruh od parkoviště u Lord Brandon´s Cottage, kde jsme chvíli sledovali stezku Kerry Way a později nesli kola v ruce, neboť po schodech nahoru jezdit neumíme. Vynořili jsme se kousek pod Ladies View u Galway´s Bridge a poté fičeli dolů k vodopádu Torc. Pokračovali jsme po N71 na Killarney, abychom z cesty sjeli na posledním vstupu do parku před městem a kolem Muckross Abbey jeli stejný úsek jako u trasy č.1. Poté jsme pokračovali na stejném úseku jako u trasy č.2, cestou na Moll´s Gap jsme ale zatočili vlevo a vrátili se zpátky na naše parkoviště.

Ring of Kerry
m
Začíná se umoudřovat počasí, tak pojďte podniknout okružní jízdu turisticky přitažlivým poloostrovem Iveragh. Začátek a konec tohoto velmi dobře značeného turistického okruhu o délce 172km se nachází v Killarney (viz Tip na výlet: Killarney National Park) a provede vás rozmanitou krajinou s bohatou historií.
Hlavní zastávky na této cestě jsou Muckross House, Ladies View, Moll´s Gap, Kenmare, Sneem, Staigue Fort, Derrynane House, Waterville a Cahersiveen. Já jen mohu doporučit zajížďky na Gap of Dunloe, Valentia Island a konečně písečnou pláž v Rossbeigh, ze které dohlédnete na známý Inch Point poloostrova Dingle
d
Z Killarney se po silnici N72 vydejte směrem na Killorglin, kam dorazíte po 21km. Dále budete pokračovat po silnici N70, aby jste se silnicí N71 vrátili zpátky do Killarney.
Killorglin
m
Město na řece Laune je proslulé svým srpnovým festivalem Puck Fair, během něhož je divoký kozel korunován králem tradiční lidové slavnosti. U řeky můžete zahlédnout veselou sochu postavenou na jeho počest.
Glenbeigh je v letních měsících dost rušná vesnička láká návštěvníky muzeem Kerry Bog Village, kde se můžete seznámit s prací a životním stylem občanů v 18.stol. Odtud si zajeďte na populární pláž Rossbeigh, kde se můžete koupat, surfovat anebo si prostě jen udělat piknik.
Caherciveen (Cahersiveen) Nejvýznamnější městečko na poloostrově vás uvítá skulpturou sv. Brandona v lodi. Najdete zde jediný kostel v Irsku pojmenovaný po světské osobě : Daniel O´Connell Church. Jestli se o osobu tohoto „Osvoboditele“ zajímáte více, zbystřete při vjezdu do městečka a po levé straně uvidíte ruiny Carhan House, místo jeho narození a navštivte The Abbey of the Holy Cross, místo jeho posledního odpočinku. Ve středisku místního kulturního dědictví, The Old Barracks, mají výstavu o „Osvoboditeli“ a místní historii. Kousek za městečkem můžete dojet ke kamenným pevnostem z nasucho kladeného zdiva - Leacanabuile Stone Fort a Cahergal Stone Fort.

Pár minut za městem Caherciveen uvidíte odbočku vpravo k trajektovému přístavu, na ostrov Valentia. Trajektem se sem dostanete za pár minut a vylodíte se v nejvýznamnější vesnici Knightstown, kde najdete minimum ubytovacích zařízení a pár hospod.
Valentia Island Ostrov, na kterém byl postaven první transatlantický telegrafní kabel. V roce 1993 zde student geologie objevil fosilizované stopy "tetrapodu", čtyřnohého obratlovce, datované do doby před 385 miliony let. Ostrov se dá projet během pár hodin, krásná je procházka k téměř neznámým útesům Culloo Cliff. Vyrostlo zde i moderní středisko Skelligs Centre (otevřené od dubna), kde si můžete přiblížit historii a život na ostrovech The Skelligs.

Zpátky na hlavní silnici se můžete vrátit přes Portmagee po R565 nebo si udělat dobrodružnější projížďku podél moře, přes vyhlídku na Puffin Island až do Ballinskelligs (Baile an Sceilg). Z obou jmenovaných vesniček vyjíždějí místní na ostrovy The Skelligs. Nejvhodnější doba pro návštěvu těchto jedinečných ostrovů je v letních měsících, kdy jsou v obležení nádherných papuchalků.
Waterville
Pobřežní městečko je velmi oblíbené golfisty a rybáři. Kdyby tady neměli sochu s Charlie Chaplinem, tak se tu snad ani nezastavíme. Ten tu býval pravidelným hostem v hotelu Butler Arms Hotel.
Derrynane House
6
Dům, kde žil Daniel O´Connell, je dnes upraven na muzeum. Můžete si zde vypůjčit jednostránkového průvodce muzeem v češtině. Uvidíte zde mj. pistoli, kterou zastřelil svého soka nebo postel, v níž zemřel v italské Ženevě. Dostanete se sem značenou odbočkou z města Caherdaniel. Okolí domu je vhodné pro krátké procházky, můžete se vydat do zahrady anebo se projít po nádherně členité písečné pláži v klidné zátoce. Při odjezdu si všimněte opuštěného Ogham Stone po pravé straně silnice.

Staigue Stone Fort
h
 je nejlépe zachované hradiště v Irsku z nasucho kladeného zdiva datované do doby železné. Vede sem odbočka těsně před vesnicí Castlecove, pozor je to jednosměrná a místy nepřehledná cesta, takže se nebojte příležitostného zatroubení.

Sneem
1

Rozkošné barevné městečko, bohužel v sezóně zcela pohlcené turisty, které sem přivážejí luxusní autobusy. Doporučuji prohlídku brzy ráno, když tu turisté nejsou. Objevíte zde Sculpture Park, jedinečný kostel a Garden of the Senses. Pokud víte, že bude krásné počasí, určitě si přivstaňte a jděte se projít do místního parku za kostelem. Čeká na vás krásný pohled na probouzející se krajinu v mlze.
Kenmare
Další základna pro výlety po poloostrově Iveragh a vstupní brána na poloostrov Beara. Rušné městečko se spoustou barevných restaurací, hospůdek a hotelů. Hlavní turistickou atrakcí je kamenný kruh Druid´s Circle tvořený 15ti kameny. Pokud přijedete ze směru od městečka Sneem, nechte si auto v centru na parkovišti. K Druid´s Circle dojdete první uličkou vpravo za parkovištěm. Kousek od tohoto kruhu se nachází trávou prorostlý Cromwell´s Bridge, který s Cromwellem nemá vůbec nic společného.
8
Z Kenmare už se jen kocháte horskou scenerií na vyhlídkách Moll´s Gap a Ladies View, abyste se vrátili zpátky do Killarney. V článku Tip na výlet: Killarney National Park najdete pár informací o Killarney a jeho okolí.

Waterford
Pojďte s námi prozkoumat hrabství Waterford, které se nachází na JV Irska. Čeká zde na vás nejstarší město Irska založené Vikingy roku 853, jedna z nejzachovalejších válcových věží v Irsku, pláž s písečnými dunami, pohoří a kaskády, které jsou (jak jinak) nejkrásnější po deštích.

Vhodným výchozím místem pro dvoudenní poznávačku je město Waterford, ze kterého sjedete po R683 a R684 do Dunmore East, kde můžete přespat v některém z B&B. Druhý den se napojte na pobřežní cestu, která vede přes Tramore do Dungarvanu a nakonec do Ardmore.

Waterford
w
je nejstarší město Irska založené Vikingy roku 853. Přístav ležící na řece Suir patří k nejrušnějším v zemi. Město bylo kdysi chráněno obrannými zdmi, které tvořilo celkem 17 věží. Dnes jich můžeme objevit pouze šest, z nichž nejzajímavější, nejznámější a největší je Reginald´s Tower. Normanská věž z raného 13. století sloužila jako mincovna, armádní sklad a vězení. Jde zároveň o nejstarší veřejnou budovou v Irsku. Dnes se tady nachází malé muzeum. Dalším cílem návštěvníků je Waterford Crystal Visitor Centre, kde se seznámíte s výrobním procesem místního křišťálu. Tato budova bývá v obležení amerických turistů, takže pokud plánujete její návštěvu, přijeďte brzy ráno.
Dunmore East
d
Dunmore East - rybářské městečko s písečnou pláží, na které se občas objeví surfaři. Vydejte se na krátkou procházku po útesech z červeného pískovce a podél domků s doškovými střechami do přístavu s majákem a ochrannou zdí, kde můžete pozorovat racky jak loví ryby. Někdy je možné zahlédnout i tuleně. Při dobré viditelnosti a zkoumavém pohledu na moře vám neunikne maják Hook. V přístavu sídlí Adventure Centre zaměřené na windsurfing, kayaking, plachtění, horolezectví, lukostřelbu, orientaci a další. Ve městečku se dále nachází dva tenisové kurty s krásným výhledem na moře.

Tramore Městečko velmi oblíbené surfaři. Nachází se zde 4.8 km dlouhá pláž s písečnými dunami, která za slunečného počasí láká neuvěřitelné množství návštěvníků. Vše se jim přizpůsobilo a najdete zde kromě velkého parkoviště populární fast foody, počítačové hry, automaty, kolotoče a tobogány. Kousek za městem ve směru na Dungarvan dojedete k parkovišti, ze kterého vede krátká procházka po útesech až ke třem mohutným věžím Metal Man Towers. Byly postaveny roku 1823, aby varovaly námořníky před nebezpečím mělkých vod zátoky Tramore Bay. Na jedné z nich se nachází „železný muž“ ukazující směrem na moře. Existuje jedna pověra podle níž se žena, která bude 3x poskakovat bosá kolem základny věže se sochou, do roka vdá.

Dungarvan
d
Příjemné městečko s klidným přístavem na řece Colligan, jež se tu rozšiřuje a vlévá do moře. U přístavu se nachází pozůstatky Dungarvan Castle z 12. stol., který byl upraven na muzeum. V současné době zde probíhá rekonstrukce, která by měla trvat až pět let. V Abbeyside, východním předměstí, najdete dobře zachovalé ruiny kostela St. Augustines Church ze 13. stol. Na útulném náměstí můžete objevit kavárnu s vynikajícími domácími koláči.

Ardmore
a
Ardmore je přímořské městečko s pláží a možností hezkých procházek po útesech kolem Ardmore Head. Pyšní se jednou z nejzachovalejších válcových věží v Irsku 30m vysokou nacházející se u katedrály sv. Declana. Uvnitř stojí dva oghamské kameny. Na přední vnější zdi jsou krásné vyřezávané kamenné desky, kde lze vidět třeba Adama a Evu v zahradě.
Doprava
Do Waterfordu se dá pohodlně zajet autobusem ze všech větších irských měst, konkrétně z Dublinu sem cesta trvá tři hodiny, zpáteční jízdenka stojí 15 euro. Pro návštěvu ostatních míst je potřeba auto, které vám poskytne maximální svobodu.
Pro milovníky přírody
Jak jsem nastínila na začátku, nachází se zde pohoří Comeragh Mountains, kde najdete populární kaskády Mahon Falls. Sjedete-li před Dungarvanem ve městečku Lemybrien, silnice R676 vás dovede ke značkám ukazujícím cestu k vodopádům. Je zde i parkoviště, odkud se vydejte do jejich těsné blízkosti nebo si vodopády můžete prohlédnout seshora.
p
Pohoří poskytuje nenáročné procházky nejen na okolní vrcholy, ale i k jezírkům Nire Lakes. K jezírkům se dostanete po vyhlídkové silnici R678, ze které odbočíte vlevo (hlídejte si ceduli s ukazatelem do kempu).

Výlet do Wicklowských hor – cca 30 km pod Dublinem na východním pobřeží
Bod Dublinem na východním pobřeží

Nechci to zakřiknout, ale počasí je již druhým týdnem nádherné. Nejenom že neprší, ono dokonce svítí sluníčko a teploty se vyšplhaly k úžasným 16ti stupňům. Musím přiznat, že to byl hlavní důvod neaktualizace našich článků. Ještě loni jsem barvila velikonoční vajíčka v cibulových šlupkách, letos jsem dala přednost výletům. Doufám, že jste si i vy měli hezké velikonoce a užili jste si příjemný prodloužený víkend.

Dnes se chci s vámi podělit o pár turistických tipů v blízkém okolí Dublinu. Nejkratším útěkem z Dublinu do přírody je cesta do Wicklowských hor. Stačí překonat necelých 30 km a zapomenout na život ve městě je náhle snadné.
Wicklowské hory nejsou z hlediska statistiky nijak extra zajímavé. Nejvyšší hora, Lugnaquilla, má pouhých 924 metrů. Ale jak říkají Irové (a mimochodem Češi taky) „na velikosti nezáleží“. Wicklowské hory nabízí nádherné procházky, túry a výhledy.
Každému se asi vybaví nejznámější národní park Glendalough – údolí dvou jezer, ale za navštívení stojí i další krásné oblasti u Sally Gap, Glencree, Roundwood a Enniskerry.
k
Enniskerry a Powerscourt Estate
Celý den se dají objevovat krásy malebné vesničky Enniskerry, respektive nádherné zahrady u Powerscourt Estate. Původně normanský hrad prošel vlastnictvím několika rodů irsko-anglické šlechty, byl podle potřeb doby předěláván a upravován, až ho oheň téměř celý zničil. Dodnes trvají úpravy a otevřených je jen několik místností s výstavou a malá restaurace (ta ale stojí za to). Návštěvníci ale jezdí do Enniskerry hlavně kvůli 20 hektarům upravených zahrad. Můžete se podívat nawww.powerscourt.ie, ať víte, co vás čeká: italské a japonské zahrady, jezírko s fontánou a okřídlenými koňmi, přes dvě stě druhů stromů, voňavé růže a trochu bizardní hřbitůvek pro domácí mazlíčky s osobními epitafy. Cestičky jsou vhodné i pro rodiny s kočárkem. Vstupné do domu a zahrad činí 9 euro, nejkratší cesta je jižně z Dublinu po N11, asi 20 km.
k
Powerscourt Waterfall
Asi 7 km od vesničky Enniskerry se nachází 130 metrů vysoký vodopád. Je to nejvyšší vodopád v celé Anglii a Irsku. Nejpůsobivěji vypadá po velkém dešti, zato při krásním počasí je to ideální místo na piknik, čehož využívá hodně rodin. Pro děti je zde spousta prolézaček a pískoviště, pro dospělé malé občerstvení. Pokud máte gril, určitě jej vezměte s sebou. Vstup je 5 euro.
g
Glencree
Glencree leží deset km od Enniskerry a honosí se nádherným výhledem na moře a horu známou pod jménem Great Sugar Loaf. Údolí je známé tzv. „dubovým projektem“. Dub dříve rostl na většině území Irska, dnes však roste jen minimálně, proto je zde snaha o jeho opětovné zalesnění. Za pozornost také stojí německý hřbitov věnovaný 134 bojovníkům, kteří padli v Irsku v průběhu První a Druhé Světové Války.
Roundwood
Je nejvýše položená vesnice v Irsku, a to konkrétně v nadmořské výšce 238 m. Tvoří ji dlouhá hlavní cesta, kterou míjí turisté směřující na Glandalough nebo na Sally Gap. Z cesty je nádherný rozhled na krajinu. V okolí Roundwoodu se nachází jedno z center Paintballu. V lese, ve kterém je umístěna stará vojenská technika, může hrát až třicet na třicet hráčů. Prý je to paráda.
Sally gap a Wiclow gap
Při projíždění Wicklowskými hory určitě narazíte na Sally gap a Wicklow gap, což jsou dvě hlavní křižovatky v horách. Okolní příroda vysloveně láká k vystoupení z auta a zlezení alespoň pár kopců, foťák mějte po ruce.
Glendalough
Mezi turistickou klasiku patří bezpochyby návštěva národního parku Glendalough. Glendalough může být ideálním místem jak pro vysokohorskou turistiku, stejně tak piknikovým relaxem pro celou rodinu. Výhodou je vstup i parkoviště zdarma, nevýhodou právě ona popularita, která z něho dělá přímo davové místo. Rodiny s dětmi se můžou procházet v okolí dvou jezer, kdo má rád túry, může se vydat podle přehledně značených cest do kopců.  V Glendaloughu také můžete vidět hřbitov s velmi známou věží (Round Tower, která patří mezi nejvíce fotografované objekty v Irsku). Cesty po horách jsou značeny podle náročnosti, takže si dozajista vybere každý.
n
Okolí Blessingtonského jezera
Pokud se vydáte z Dublinu po N81, můžete si udělat zastávku v malé vesničce Brittas (odtud se dá vyjít do lesa a je zde šance najít hříbky), či vesnici Blessington, známé spíše svým jezerem (na několika místech ve vesnici se dá koupit rybářský průkaz!). V sportovním centru je možnost zapůjčit si kajak a i když je jezero nevhodné ke koupaní, dá se využít k jiným sportovním aktivitám. Blízký „Poulaphouca Reservoir“ byl vytvořen v roce 1940 a dodnes je zdrojem pitné vody pro celý Dublin. V blízké vesnici Lacken si můžete půjčit koně k romantické projížďce kolem jezer či jako začátečníci si zaplatit lekce jízd na koni. Pokud máte rádi historii, nenechte si ujít prohlídku v zámečku Russborugh House. Leží asi pět km od Blessingtonu a řadí se mezi nejkrásnější šlechtické domy v Irsku. Ještě kousek dál od Blessingtonu směrem na Glendalough narazíte na vesničku Hollywood. S americkým Hollywoodem ji nespojuje asi vůbec nic, ale v místním Hollywood Inn dělají výborné steaky.
Jak se tam dostat
Můžete se vydat po N81 přes Tallaght, směrem na Blessington a Hollywood či sjezdem z M50 na M11 (N11)směrem na Wexford.
Pokud nemáte auto, není ještě vše ztraceno. Dublinský autobus č. 44 jezdí pravidelně do Enniskerry, cesta trvá něco přes hodinu. Také městským vláčkem DARTem se můžete dostat do Bray a odtud chytit autobus č. 185. Z Enniskerry se dá už dojít pěšky k Powerscourt House a jeho nádherným zahradám. Vodopády jsou na procházku dost vzdálené, navíc po silnici je pěší turistika trošku nebezpečná. Dá se tedy využít služby „Alpine Coaches“ (autobusová doprava mezi DARTovou zastávkou v Bray a vodopády).
St. Kevin´s bus jezdí přes Roundwood až do Glendaloughu dvakrát denně, cesta trvá asi hodinu a půl (www.Glendaloughbus.com).
Do Blessingtonu jezdí několikrát denně dublinský autobus č. 65. Bus Éireann jezdí přes Baltinglass z Busáras dvakrát denně.
Organizované túry po Wicklowských horách pořádá Aran Tours (www.wildcoachtours.com), Irish Rover Tours (www.tirnanogtours.com) či Mary Gibbons Tours i Bus Éireann. ¨
Doufám, že jsem vás navnadila a dobře poradila. Pokud jste v Irsku navštívili nějaké pěkné místo či u něho přímo žijete, podělte se s námi. Vaše zážitky z výletů a tipy na zajímavá místa v Irsku uveřejníme.

Cork
Město Cork
c
(irský název Corcaigh znamená bažina) bylo pojmenováno podle bažiny táhnoucí se podél břehů řeky Lee. Přibližně v roce 450 po Kristu tady založil klášter svatý Finbarr. Úzké uličky, vodní cesty a georgiánská architektura propůjčují městu kontinentální ráz.
Již v 19. století, kdy bylo v Corku ohnisko fenianského revolučního hnutí, proslulo město politickým rebelanstvím.
Dnes se tyto nálady odrážejí v postoji města k umění a v jeho bohémském duchu, což se zřetelně projevuje během živého říjnového jazzového festivalu.
St. Ann's Shandon Church
Kostel z roku 1722 - slavná dominanta Corku - spočívá na svahu severně od řeky Lee. Vyniká dvěma fasádami ztvárněnými z vápence a dvěma z červeného pískovce. Věž zdobí korouhev ve tvaru lososa. Hodinám na věži místní obyvatelé přezdívají "lhář se čtyřmi tvářemi", protože až do opravy v roce 1986 ukazovaly jednotlivé ciferníky nepatrně odlišný čas. Návštěvníci mohou vystoupat na vrchol věže a za malý poplatek rozeznít slavné shandonské zvony.
Butter Exchange Shandon Craft Centre
Butter Exchange (máselná burza) začala působit v roce 1770. Máslo se tu třídilo a poté vyváželo do celého světa. Burza zásobovala máslem dokonce i britské námořní síly. Do roku 1892 již roční export čítal zhruba 500 000 sudů másla, což přinášelo městu velké bohatství. V roce 1924 však burza ukončila činnost. Část budovy se dočkala znovuotevření v 80. letech 20. století, kdy tady nalezlo útočiště Shandon Craft Centre. Návštěvníci mohou sledovat při práci různé umělce a řemeslníky, například brusiče křišťálu či tkalce.
Crawford Municipal Art Gallery
Budova z červených cihel a vápence, v níž dnes sídlí významná umělecká galerie, pochází z roku 1724.
Původně sloužila jako celnice a v roce 1850 v ní byla zřízena škola designu. V roce 1884 ji nechal rozšířit mecenáš umění William Horatio Crawford a umístil do ní ateliéry, obrazárnu a síň plastik. Galerie opatruje několik ukázek irského umění konce 19. a počátku 20. století včetně obrazů od Jacka Yeatse. Pyšní se třemi jedinečnými okny od předního irskéhovizážisty Harryho Clarkea (1800-1931). Jedno z nich zvěčňuje Setkání sv. Brendana a nešťastného Jidáše (1911). K lákadlům se řadí i kolekce děl britských a zahraničních umělců včetně prací Jeana Koróna a Georgese Rouaulta. Galerie získala věhlas výtečnou restaurací, kterou vede kuchařská škola Ballymaloe Schoul of Cookery, jež se zaměřuje na autentickou irskou kuchyni s moderním nádechem.
St. Finbarr's Cathedral
V poklidné části města jižně od řeky se tyčí katedrála zasvěcená patronu města, svatému Finbarrovi. Byla dokončena v negotickém slohu v roce 1878 podle plánů Williama Burgese a honosí se třemi věžemi a kamennou kružbou. Uvnitř vás jistě zaujme apsida s malovanou a zlacenou konchou zachycující Krista ve Slávě obklopeného anděly. Vitráže v apsidě líčí Ježíšův život.
Cork City Gaol
Z centra Corku si můžete udělat příjemnou dvacetiminutovou procházku na západ k rekonstruované městské věznici se zařízenými celami. Expozice a audiovizuální projekce ilustrují osudy jednotlivých vězňů v  19. a 20. století. Přežívali tady ve špatných podmínkách a za trest museli pohánět šlapací mlýn využívaný k mletí zrna. Vyplatí se navštívit i vězeňskou kavárnu. V budově působí rovněž Radio Museum Experience, jež seznamuje s vývojem rádia a rozhlasu v Irsku a na celém světě.
Přístavní hráze
Přestože řeka už nehraje v hospodářství města nijak významnou roli, valná část obchodních aktivit se stále soustřeďuje kolem přístavních hrází. South Mall byla až do konce 18. století vodní cestou. Čluny kdysi kotvily u paty kamenných schodišť, která mířila nahoru ke kupeckým domům a některá vydržela neporušená až do dnešních dnů. Oblouky dole vedly do skladů, kde se vykládalo zboží.
Nedaleko South Mall se klene most Parlament Bridge, zbudovaný v roce 1806, na památku zákona o unii.
Přejděte po něm na George's Quay, kde vaši pozornost upoutá secondhand Fitzpatrick's s bizarním průčelím ověšeným bicykly, koly od vozu, zemědělským nářadím a další rozličnou veteší.Po několika minutách chůze po Sullivan's Quay narazíte na Quay Coop, vyhledávanou restauraci a oblíbené místo schůzek. Ze Sullivan's Quay se vydejte na druhou stranu řeky po elegantním mostě pro pěší z roku 1985. Ocitnete se na jižním konciulice Grand Parade.
Grand Parade a St. Patrick's Street
U někdejšího průplavu Grand Parade nevypíná Národní památník na počest irských vlastenců, kteří zahynuli v letech 1798-1867. V Bishop Parade se zachoval úsek městských hradeb a pěkná brána ze starého obilního trhu. Mezi ulicemi St. Patrick's Street a Grand Parade objevíte jedinečně obnovenou tržnici English Market, založenou v roce 1610 a nabízející ovoce a zeleninu. Rušná tepna Patrick's Street byla do roku 1800 kanálem, kde čluny kotvily pod schody okázalých domů, jako třeba Chateau Bar. Významnou pamětihodností je socha otce Mathewa, zakladatele abstinenčního hnutí.
Paul Street
Ulice Paul Street s etnickými restauracemi, elegantními bary, knihkupectvími a módními butiky je ohniskem nejživější části města. Z Paul Street vybíhají rušné uličky Carey's Lane a French Church Street, v nichž se na počátku 18. století usadili hugenoti (francouzšti protestanti). Postupně se vypracovali na vývozce másla, sládky a velkoobchodníky. Tato čtvrť působí podobným dojmem jako dublinská Temple Bar.
Shandon Quater
Přejdete-li po mostě Christy Ring Bridge na Pope's Quay, nalevo spatříte kostel St Mary's Dominican Church s jónským portikem završeným rozměrným frontonem. John Redmond Street stoupá k severním svahům Corku, jimž vévodí věž kostela St Ann's Shandon. Odtud se můžete kochat krásným výhledem na město. Směrem na severovýchod se rozkládá velkolepá čtvrť Montenotte, někdejší ztělesnění viktoriánské vznešenosti.
Okolí
Město Cork obklopuje nádherná scenerie, zejména podél bujného údolí řeky Lee. Krajina východní části hrabství Corku je mnohem vlídnější než nezkrotné skalnaté pobřeží Západního Corku a hrabství Kerry. Zdejší půda je navíc mnohem úrodnější. K mnoha místním turistickým atrakcím si můžete udělat celodenní výlet a naskýtá se tu spousta možností pro venkovní aktivity, například pěší túry, jízdy na koni nebo rybaření.
Blackrock Castle
Na břehu řeky Lee, 1,5 km po proudu z centra města, se tyčí hrad Blackrock Castle. V roce 1582 jej nechal zbudovat lord Mountjoy jako přístavní pevnost, ale v roce 1827 utrpěl vážné škody při požáru. 0 tři roky později byl upraven podle plánů architektů J. a  G. R. Painoých. Nyní ukrývá hodovní Sál, který pojme až 150 hostů, bar a restauraci. Návštěvníci se mohou z cimbuří kochat krásnou podívanou nebo si udělat pěknou procházku podél řeky.
Dunkathel House
Hned u vesnice Glanmire, 6 km na severovýchod od Corku, stojí půvabné neoklasicistní venkovské sídlo. Přibližně v roce 1785 je nechal zcela přestavět Abraham Morris, zámožný corský kupec, ale uchovalo si několik původních prvků včetně italizující štukové výzdoby. Interiér krášlí krby od Roberta Adama a krásná kolekce irského nábytku. V prostorné vstupní hale se nachází elegantní schodiště z bathského vápence, se železným zábradlím. Na odpočívadle si všimněte sádrové kopie Canovových Tří Grácií, odlité pravděpodobně na počátku 19. století. Z přijímacího salonu, jehož stěny pokrývají viktoriánské akvarely, se otevírá pěkný výhled na zalesněné břehy řeky Glanmire. Kolem domu se prostírá okouzlující park.
Royal Gunpowder Mills
Toto neobvyklé muzeum naleznete 10 kilometrů západně od Corku. Bývalá Královská prachárna zaujímá plochu 320 hektarů a představuje působivý historický komplex zahrnující průplavy, jezy, stavidla, výrobní haly a dělnické domky. Prachárna byla založena v roce 1794 a vzkvétala v době napoleonských válek, kdy tu měli Britové také vojenskou základnu. V 50. letech 19.  století byla produkce střelného prachu jedním z hlavních průmyslových odvětví Corku. Prachárna byla definitivně uzavřena v roce 1903, na sklonku búrské války. Průvodce vám osvětlí výrobu střelného prachu v hlavních halách a zbytek komplexu si můžete projít sami.

Connemara

Connemara v provincii Galway je jedna z nejdivočejších a nejméně lidnatých míst ze všech oblastí Irska. Stejně tak jako většina Galwaye i Connemarská historie jde o tisíc let zpět. Místní archeolog Michael Gibbons popsal nálezy kopí ve Streamstownu staré 7000 let. Bylo zajímavé a neobvyklé zjistit, že lidé v tomto období žili kočovným životem. Další nálezy dokazují, že postupem času došlo ke změnám v kočování a životní styl se změnil na farmářský.
Connemarské pobřeží je velmi členité a má spoustu krásných pláží, malé ostrůvky a zálivy. Oblast Clifdenu, hlavní město Connemary jsou bohaté na megalitické hrobky. Známý zeleno-bílý connemarský mramor sloužil jako platidlo ve své době; v dnešní době neplatí jako platidlo, ale stále má svou vysokou hodnotu.
Diamond Hill
m
hill

Opatství Kylemore Abbey
a

Cliff's of Moher
m
Působivé a nebezpečné – Útesy Moheru. Nejvyšší místo je 240 metrů od hladiny moře a útesy jdou dolů strmě – vertikálně.
Útesy se skládají z břidlice a pískovce. Toto složení není stabilní a je proto potřeba zvýšené opatrnosti… Podél celé cesty jsou na okrajích postaveny a do země zapuštěny velké kameny, až skoro menhiry.
Na kamenech pod Vámi jsou vidět bílá místa, tam byste při bližší návštěvě našli hnízda ptáků, kteří zde hnízdí. Po celé délce prohlídkové a zpřístupněné cestě jsou dalekohledy a můžete se podívat na vzdálenější ostrovy – Aranské ostrovy známé pro svou vlnu a divokou přírodu, která čítá samá holá políčka bez stromů a hor.

Doolin
d
 je malá okouzlující vesnička na pobřeží na severozápadě v provincii Clare. Umístěná do drsné krajiny u Atlantického oceánu a obklopená úžasným okolím jako je burrenské vápencové pole, se stává místem, které svým půvabem bere dech.
Dollin leží 8 km od známých Cliff's of Moher (Moherské útesy) 6 km od Lisdorvarnských městských lázní, 50 km od letiště Shannon a 70 km od města Galway.


Rock of Cashel
h
Rock je teď pouze kámenem (jde o slovní hříčku z AJ – Rock is now just the rock). Tento „hrad“, byl vystaven a sloužil jako sídlo králů a vládců. V prvních letech fungování této stavby, se kostel užíval jako úřední místo králů a později sloužil jako kostel samotný a díky tomu byla přistavěna katedrála a kaple.
Místo, které bylo určeno jako dům pro faráře, má ještě stále střechu zato z katedrály a kaple nezbylo víc, než-li bohatě zdobené zdi. Oblouková věž je jedna z nejzachovalejších v celém Irsku.
Blízko vedle Rocku si můžete všimnout Hore Abbey a pak další můžete najít v centru města, které se jmenuje Dominic Abbey a bylo postaveno v roce 1243. Mimoto, Cashel má dva kostely, protestantský a katolický a jsou stále využívány pro každodenní mši.

Burren
b

„Burren. Místo, kde nepověsíte muže. Místo kde není dost vody nechat ho trpět žízní. A když konečně uspějete a podaří se vám ho zabít, nemáte ho kam pohřbít. Všude není nic, než kameny…“
Okolí a terén Burrenu je velmi zvláštní a specifický. Vápenec, který zde všude leží, je zvětralý a polorozpadlý. Všude po okolí jsou odkazy megalitických hrobek a staveb, podzemních místností, mohyl, studní a kamenných valů.
Obrovské množství kamenů vyvolává pocit, že vidíte lidské postavy. Nejen 3 000 let př.n.l., ale i dnes jsou kameny stavěny do různých tvarů návštěvníky a turisty.
Prostor mezi kamenem je vyplněn půdou. Blíže k zemi je kámen teplejší, protože malými otvory mezi kameny proudí sluneční světlo a to zemi i kámen ohřívá. Díky těmto podmínkám zde můžeme najít hodně druhů můr, motýlů a květin. Pokud se budete dívat i k zemi a nejen po kamenech, uvidíte to, co ještě dělá Burren zajímavým.
k

zpět